Mjölk

Cena pro Dobrou firmu

Architektonické studio, které svou činností přispívá k oživení kulturního života v Liberci

Kulturní život v Liberci vlivem špatné ekonomické situace města delší dobu spal. Právě to vyburcovalo některé místní ke změně a vlastní iniciativně. Mjölk tvoří skupina mladých lidí, které zajímá, co se děje v jejich okolí. Sami o sobě říkají, že je charakterizuje severská koncepční jednoduchost, materiálová pravdivost a mladická rozvernost.

Zrealizovali již pátý ročník filmového festivalu KI-NO Liberec, který každý podzim oživuje libereckou tepnu – Pražskou ulici. Do skomírajícího centra města se tak opět vrací život, přičemž festival dává prostor i lokálním podnikatelům, umělcům či designerům. Aby měli Mjölk základnu potřebnou pro organizování koncertů, přednášek či promítání filmů, znovuotevřeli v minulosti zaniklou hospodu Vokno, která kolem sebe vytvořila komunitu.

Dalším projektem Mjölk je organizace běžeckých závodů Divočina. Jde o seriál komorních běžeckých závodů, které se konají několikrát do roka v méně známých lokalitách či za neobvyklých podmínek. Mjölk architekti jsou známí také pro své nekomerční architektonické aktivity – postavili například na vlastní náklady guerilla saunu na hladině Harcovské přehrady, přímo v srdci Liberce. Chtěli tak upozornit na zanedbaný veřejný prostor okolo přehrad. Po jejím nuceném odstranění ji přestěhovali do Kateřinek u Liberce, kde nedaleko malého koupaliště slouží dál zdarma veřejnosti.

Nominovala: Kateřina Rosendorf